Почетна / Блог / Са нама на путу #крозсрбију / Манастири Фрушке горе

Манастири Фрушке горе

Manastir Novo Hopovo Fruska gora

Једна гора, не висока, али света. Кроз свој разнолики, живописни крајолик посула је 22 бисера. Духовна, културна, уметничка. Разнолике грађе, лепоте и богатства, али судбе једнаке, углавном страдалне. Цркве су рушене, ризнице пљачкане, а архиве паљене. Већини се поуздано не зна ни рођење, ни крштење, нити задужбинар. А где историја немаше одговора, придода народ коју своју легенду, веровање, каткада и маштарију, можда. Но, ко ће боље сведочити од оних који су под столетном силом и присилом што Истока што Запада увек, скоро, знали како да се крсте.

МАНАСТИР ЈАЗАК

Manastir Jazak

Вечни је дом последњег владара лозе Немањића, цара Уроша, прозваног Нејаки. Када су мошти донесене током Велике сеобе Срба 1705. године, стара црква с краја XV века поста одвише тескобна за сав народ који се поче окупљати, па се поче дизати ново здање, посвећено Светој Тројици, у барокном стилу, Нови Јазак. Данас га походе унесрећени разних вероисповести тражећи спас у исцелитељским моћима молитве крај Урошевог кивота.

А надомак мирисног врта, разнобојног, пажљиво негованог цвећа и повисоких стабала, је извориште истоимене воде. У заштићеном екосистему Националног парка Фрушка гора. Кроз непресушни ледник, бистри се Јазак вода кроз стене у средишту земље милионима година, тек. И богати читавом армијом минерала и витамина. Исконска и крепка. Дар природе непроцењив, снага Божјег храма и дах Немањића. Све то стане у кап воде Јазак.

МАНАСТИР ВРДНИК – СРЕМСКА РАВАНИЦА

Manastir Vrdnik - Sremska Ravanica

Године 1697. мошти цара Лазара из Сентандреје раванички монаси донесоше у храм на брдашцету надомак Врдника. Ту осташе све до 1942. године. Тако богомоља понесе име Сремска Раваница. Раванички монаси су и обновили цркву и посветили је Вазнесењу Господњем. Данашње једнобродно здање, украшено раскошним иконостасом и зидним композицијама, и високи барокни звоник потичу из прве деценије XIX века. Мошти су враћене у Лазареву Раваницу, али његов сремски дом и данас чува део његове кључне кости положен у кивоту испред иконостаса. У порти почива песникиња Милица Стојадиновић Српкиња, знана и као Врдничка вила.

МАНАСТИР БЕШЕНОВО

Manastir Bešenovo

Издигао се из пепела у коме га оставише усташе и нацисти. По угледу на храмове Немањића. На богомољу коју крајем XIII века подиже краљ Драгутин, и посвети је Светим архангелима Михаилу и Гаврилу. Васкрсло здање, у разнобојном, бајковитом врту, није осликано, има још посла, али већ блиста красотом, пркосном. А дух светородне лозе опет провејава Фрушкогорјем.

МАНАСТИР МАЛА РЕМЕТА

Manastir Mala Remeta

Краљ Драгутин сматра се и задужбинаром оближње Мале Ремете, знане и као Реметско или Реметица, обгрљене шумом багрема. Посвећен је празнику Богородичином покрову. Данашња црква, од тесаног камена, у српско-византијском стилу, изграђена је 1739. године. Једна је од најскладнијих сакралних здања Фрушке горе.

МАНАСТИР ПЕТКОВИЦА

Manastir Petkovica

Осамљену црквицу у долини уз поток Ремету, подно равнице и пространих поља јарко жутих сунцокрета, у првој половини XVI века уздигну Јелена, удовица последњег српског деспота Стефана Штиљановића. Посвећена је Светој Петки, која ју је, верује се, сачувала од већих зала и пустошења. Тако опсташе фреске на каменим зидовима, дело жичких монаха 80-тих година XVI века, као ретки сведоци српске касне средњовековне црквене уметности на Фрушкој гори. Скромно, мајушно, а тако драгоцено здање. Околно имање, повелико, али све блиста. Монахиње, неуморне, насмејане и срдачне. А у поглед на крајолик стају све лепоте фрушкогорског пејзажа.

МАНАСТИР ШИШАТОВАЦ

Manastir Šišatovac

Оснивање данас импозантног каменог здања на брду, шћућуреног међу високим стаблима четинара, везује се за долазак жичких монаха 1520. године, који на месту старе црквице изградише манастир посвећен рођењу Пресвете Богородице.
Данашњи изглед добија у другој половини XVIII века. Црква је обновљена, али унутрашњост је и даље прилично пуста. Бели зидови и тек покоја икона. У зеленом дворишту расте и посебан бор чија шиширка „мастиља”, па се некада користила као писаљка. Подно манастира је извор Свете Анастасије, чија чудотворна вода је оздравила и Николу Теслу кад га једном млађаног доведоше у посету родбини.

МАНАСТИР КУВЕЖДИН

Manastir Kuveždin

Светосавска химна „Ускликнимо с љубављу светитељу Сави”, верује се, настала је 1735. године у манастиру скућеном у долини Јарошког потока. А цркву посвећену Светом Сави је, према легенди, више од столећа раније основао деспот Стефан Штиљановић. Нова барокна са фасадном декорацијом у духу класицизма изграђена је у првој половини XIX века. Данас је потпуно обновљена. Зидови су осликани на основу 20 сачуваних икона, мермерни под и раскошни иконостас у позлаћеном дуборезу, израђен је према сачуваним фотографијама.

МАНАСТИР ЂИПША

Manastir Đipša

Још једно осамљено здање у удолини, где осим природе, царују цвркут птица и византијско појање. Према предању, деспот Јован Бранковић је крајем XV века подигао манастир Ђипшу, а црква, посвећена Светом Николи, највероватније је уздигнута у XVI веку. Унутрашњост је свеже осликана и израђен је нови иконостас. Данас живи мирно, у истинској питомини и цветној оази.

МАНАСТИР БЕОЧИН

Manastir Beočin

Један је од најпосећенијих манастира. Пред чудотворном иконом Мајке Божје Беочинске, за коју се верује да је стара 500 година, моле се и неверујући. Црква је посвећена Вазнесењу Христовом. Позамашно двориште цветно и сређено, монахиње, многе млађане, срдачне и гостопримљиве. Иза је пространи парк који су француски баштовани засадили пре 150 година, по угледу на Версајски. Посетиоцима приступ није омогућен, нажалост.

МАНАСТИР СВЕТИХ АРХАНГЕЛА У ГРАБОВУ

Manastir Grabovo

Вршњак је Новог Сада, поносито наглашавају мештани села Грабова. Црква сазидана средином XVIII века, првобитно је била посвећена архангелу Михаилу, али како је село скоро читаво столеће славило летњег архангела Гаврила, данас носи имена обојице. Потпуно је обновљена и осликана од када је проглашена манастиром пре осам година. Данас је дика села у коме је отворена прва српска школа на данашњем простору Војводине пре скоро 400 година.

МАНАСТИР РАКОВАЦ

Manastir Rakovac

Нису само властела градила богомоље на Фрушкој гори, већ и „благоверни хришћанин”. Беше то крајем XV века на месту где Рака Милошевић уби јелена.
Манастир посвећен Светом Козми и Дамјану био је важан преписивачки и књижевни центар и у њему је урађен препис Душановог законика. Зидно сликарство цркве је сачувано само у фрагментима. Данас је потпуно обновљен. Посебно значајна је капела Светог Василија у којој се налазе рестаурирани иконостас старе гробљанске цркве из XVII века и честице моштију Свете Петке.

ВИДЕО

Манастири Фрушке горе

МАНАСТИР САВИНАЦ

Manastir Savinac

Међу кућама и двориштима села Старих Лединаца прикрила се једина, за сада, необновљена фрушкогорска светиња. Остаци храма посвећеног Преносу мошти Светог Саве, који се обележава 19. маја, прилично су времешни – с краја XII или почетка XIII века. Но, доласком мати Теодоре, старина је оживела. Посед је омеђен и сређен, у храм без крова и зидова стављени су крстови и иконе, а подигнути су црква брвнара и дрвени звоник. Посебно место, несвакидашње гостопримство и умне речи мати које се не дају заборавити.

МАНАСТИР КРУШЕДОЛ

Manastir Krusedol

Овде почива краљ Милан Обреновић. И кнегиња Љубица Обреновић. Патријарх Арсеније III Чарнојевић и Бранковићи. Један од њих, Ђорђе, са мајком Ангелином, подигао је недалеко од Ирига храм посвећен Благовештењу Пресвете Богородице, у раном XVI веку. Архитектура следи традицију моравске школе, али је у обновама попримила елементе барокног стила који се огледа на звонику, каменом порталу и каменим украсима око прозора. Унутрашњост богата и уметничка. Од мермерног пода, разних реликвија, икона и портрета, фресака и чувеног иконостаса. Сматра се једним од најзначајнијих фрушкогорских манастира.

МАНАСТИР ВЕЛИКА РЕМЕТА

Manastir Velika Remeta

Велики задужбинар био је сремски краљ Драгутин. А на месту где је током лова пао са коња и остао хром уздигну Велику Ремету. Црква посвећена Светом Димитрију изворно је сазидана у рашком стилу, али је током обнове у XVIII веку претворена у барокно здање. Тада је призидан и импозантни барокни звоник, „торањ” Срема, са бројним декоративним елементима и капелом Светог Јована Претече. После разних разарања, претрпела је и недела комуниста, али је потпуно обновљена 80-их година прошлог века. Данас је безбрижна на свом бајковитом поседу, препуном цвећа и кошница. Справљају монаси мед, а и ракију.

МАНАСТИР ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

Manastir Vavedenje presvete Bogorodice

Лепоти романтичних Сремских Карловаца придодаје и манастир у Горњем граду – Ваведење Пресвете Богородице. Потиче, указују археолошка истраживања, из првих деценија XVI века, а данашње здање је из средине XVII столећа. Краси је иконостасна преграда коју је осликао познати карловачки иконописац Димитрије Бачевић, а у ризници баштини службенике штампане у време кнеза Милоша Обреновића и честице моштију Светог Нектарија Егинског. Манастиром је проглашена 2016. године.

МАНАСТИР ПРИВИНА ГЛАВА

Manastir Privina glava

Црква посвећена Светим архангелима Михаилу и Гаврилу, основана највероватније у XII веку, најчувенија је по једној од најзначајнијих и најраскошнијих српских средњовековних књига, коју је дуго баштинила. Све до Великог турског (бечког) рата у другој половини XVII века, када је драгоцени српски псалтир однео баварски официр. Књига на више од 200 страница са мноштвом илустрација и минијатура, рађена је крајем XIV века, или за цара Лазара или сина му деспота Стефана Лазаревића. Како се налази у Баварској државној библиотеци у Минхену, постала је позната као „минхенски” псалтир. Данас Привина глава предано чува своје преостале драгоцености – резбарију иконостаса у стилу рококоа и копију иконе Богородице Тројеручице. И живи спокојно у свом цветном врту, делећи благост и мир сваком добронамерном.

МАНАСТИР БЕРКАСОВО

Manastir Berkasovo

Најпоштованија српска заштитница Света Петка још једном је учинила чудо. У доба велике суше, младој глувонемој чобаници подари воду да јој стадо мило преживи, а њој даде и вид и слух. Тако настаде црква брвнара. А данашње здање изграђено је на месту храма из 1867. године, изнад лековитог и чудотворног извора. Притајено у тишини живописне увалице, омеђено шумом и виноградима.

МАНАСТИР ВРАЊАШ

Manastir Vranjaš

Најмлађи је фрушкогорски манастир. Темељ храма посвећеног Светом Василију Острошком постављен је 2011. године. Израђен је од норвешког белог бора и чамовине, изнутра свеже осликан, светао и ведар. Црква је саграђена на изворишту Врањашу, посвећеном Светим Козми и Дамјану. Не пресушује никада, а вода је вазда ледна, те се овде од давнина окупљају верници.

МАНАСТИР НОВО ХОПОВО

Manastir Novo Hopovo

Овде некада становаше, додуше пар година тек, чувени српски књижевник и просветитељ Димитрије Обрадовић средином XVIII века. Замонашио се и добио име Доситеј које задржа и пошто напусти зидине Новог Хопова. Надомак Ирига, на ободу шуме, темеље цркве посвећене преносу моштију Светог Николаја поставио је деспот Ђорђе Бранковић крајем XV века. Данашњи изглед потиче из средине XVII века када је извршена темељна обнова. Позлаћени иконостас осликао је 1776. године један од најзначајнијих барокних сликара Теодор Крачун. Највреднија реликвија коју баштини су мошти Светог великомученика Теодора Тирона који је страдао у прогонима римских царева Максимијана и Максимина 306. године на подручју данашње Турске. Пренете су у иришки манастир у XVI веку.

МАНАСТИР СТАРО ХОПОВО

Manastir Staro Hopovo

Исти задужбинар је само два километра даље подигао још једна богомољу крајем XV или почетком XVI века, посвећену Светом Николи. Но, како би од дрвета и црепом покривена, страдала је у земљотресу средином XVIII века, а убрзо је никла нова посвећена Светом Пантелејмону. Данашње малено, једнобродно здање од тесаног камена, потпуно је обновљено почетком овог века. Изграђен је звоник и унутрашњост цркве осликана, помало несвакидашњим јарким бојама и неким необичним шарама.

МАНАСТИР ГРГЕТЕГ

Manastir Grgeteg

Задужбина је Змаја Огњеног Вука Бранковића из XV века, дичи се испис у порти. Осим оснивача и столетности, има се још много чиме поносити. Црква је посвећена Светом Николи. Велелепна. Светла и поголема. Уметност свепристуна. Раскошан живопис са позлатом и разиграни витражи. Брижно чува своју светиња над светињама – икону Богородице Тројеручице, копију, мада како тврде у манастиру, истоветна је по лику, изради и димензијама хиландарској, и на наличју има Светог Николу. И иконостас. Величанствен. Од истарског мермера и позлаћенг кованог гвожђа. Иконе је својим савршеним реалистичким кистом осликао чувени маестро Урош Предић почетком XX века. Гргетег, необичног имена, и красоте чудесне.

МАНАСТИР СВЕТИ МАРКО

Manastir Sveti Marko

На месту где је на Марковдан у првим деценијама XIX века слепо дечаче прогледало кад се напојило водом са извора која наједном из земље изби, подигнута је капелица 1883. године. Но, убрзо уследише времена зла, па је црква запустела и у коров зарасла. Обнова скромног здања, смештеног између Нових Карловаца и Инђије, почела је средином прве деценије овог века и убрзо је проглашена манастиром Свети Марко. Радови на проширењу цркве су у току, а већ је саграђена чесма из које тече вода са Марковог извора, да се народ њоме може мити и крепити.

Иако географски не припадају скутима Фрушкогорја, још два сремска храма вредна су помена како због својих јединствености, тако и због снажних историјских веза са српском Светом гором.

МАНАСТИР ОБЕД

Manastir Obed

Унутар потковице Обедске баре, удомио се малени храм. Према народном веровању, подигла га је 1486. године Ангелина Бранковић са синовима Ђорђем и Јованом. Од грађе лађе којом је допловила до тадашње деспотске престонице Купинова, носећи мошти свога мужа. Црква брвнара се временом урушила, па је нова капела од трајног материјала изидана 1930. године. Потпуно је обновљен у првој деценији овог века. Светиња, у народу позната као црква Свете Ангелине, нема монашку обитељ, те се унтура не може, а стиже се једино пешке кроз шуму.

МАНАСТИР ФЕНЕК

Manastir Fenek

Усред сремске равнице, надомак српске престонице, издиже се још једна страдална светиња. Основали су је у другој половини XV века Стефан и Ангелина Бранковић и посветили Светој Петки. Данашње здање подигнуто је на месту старог око 1800. године, над бунаром за који се везују приче о чудотворној води. У његовим конацима уточиште је нашао Карађорђе после слома Првог српског устанка, на путу за Русију. Свеобухватна обнова почела је 2006. године доласком братства. Изграђена је и винарија. А фенечко вино је „спој традиције, молитве и монашког послушања”.

Share:

Можда те додатно интересује:

Природно добра изворска вода Јазак

Приближи се природи и окуси најчистије капи са њених извора уз Јазак воду. Право са дивне Фрушке горе на наше бензинске станице, ова вода долази да те хидрира на сваком кораку или километру који пређеш.

Јазак вода

Најкраћи пут до НИС Петрол и Гаспром бензинске станице

Где год да се запутиш, уз помоћ мапе наших бензинских станица, откриј своје идеално место за одмор/паузу. Гориво, кафа или нешто треће, очекује те на НИС Петрол и Гаспром бензинским станицама.

Мапа
Политика управљања колачићима

О колачићима

Приликом посете интернет странице Нафтне индустрије Србије а.д. Нови Сад („НИС“), www.nisgazprom.rs, прикупљају се информације које су неопходне како би се унапредило Ваше корисничко искуство. Ове технологије, које укључују колачиће, пикселе, веб ознаке (енгл. web beacons) и гиф-ове, у овој Политици управљања колачићима заједнички називамо „колачићи“.

Информације о заштити података о личности који се обрађују од стране НИС-а можете пронаћи у нашој Политици приватности (линк), а уколико имате било које питање у вези са обрадом података о личности, молимо Вас да контактирате организациони део НИС-а надлежан за управљање заштитом података о личности, слањем упита на адресу електронске поште fkz@nis.eu.

Коришћењем колачића (енгл. „cookies“) на нашој интернет страници можемо прикупљати податке о Вашем рачунару који могу да укључују IP адресу, тип претраживача (енгл. browser), име домена, време приступа и адресе интернет страница. На интернет страници www.nisgazprom.rs је омогућена примена колачића само у случају да сте нам за ту активност дали Ваш пристанак одабиром одговарајуће опције у делу подешавања опција за управљање колачићима (линк до подешавања).

Шта су колачићи

Колачићи су мале текстуалне базе података (датотеке) које се обично преузимају на Ваш рачунар, таблет или мобилни уређај (у наставку текста: уређај) с интернет локација које посећујете. Колачићи се користе за рад свих функција интернет странице, остваривање бољег корисничког искуства, а омогућавају и вршење аналитике посета страници и напредно онлине оглашавање.

Врсте колачића

Како бисте боље разумели колачиће и како их контролисати, у наставку можете сазнати које врсте колачића постоје, као и како се исти користе на интернет страницама:

  • Колачићи првог лица (енгл. „first party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала организација чију интернет страницу посећујете познати су као колачићи „првог лица“.
  • Колачићи трећег лица (енгл. „third party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала друга организација у односу на ону страницу коју посећујете познати су као колачићи „трећег лица“.
  • Стални колачићи (енгл. „persistent cookies“)
  • Стални колачићи остају сачувани на Вашем уређају и након затварања интернет претраживача. Уз помоћ ових колачића интернет странице чувају податке како би Вам се олакшало њихово коришћење. На пример, интернет странице које захтевају унос корисничког имена и лозинке ће запамтити Ваш унос који ће се појављивати при свакој новој посети.
  • Привремени колачићи (енгл. „session cookies“)
    Привремени колачићи уклањају се с Вашег уређаја у тренутку затварања интернет претраживача путем којег сте посетили одређену интернет страницу. Помоћу ових колачића странице похрањују привремене податке који служе за њено исправно функционирање.

Које колачиће користи интернет страница нисгзпром.рс

Колачићи који се користе на интернет страницама НИС-а подељени су у четири категорије:

Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориш
ењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати

Остали колачићи – од сталних колачића НИС користи:

  • Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.
  • Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.
  • Како бисмо пратили број посета ради мерења и побољшања перформанси наше интернет странице, користимо колачиће првог лица. Захваљујући овим колачићима можемо одредити које странице су популарне односно мање популарне. Такође, захваљујући њима можемо да видимо на који начин се посетиоци крећу на интернет страницама, односно како их користе. Све информације које ови колачићи прикупљају су агрегирани, те представљају анонимизоване податке. Уколико не дозволите ове колачиће, нећемо имати информацију када сте посетили нашу страницу.
  • За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Google Analytics. У том случају Google на ваш рачунар поставља колачић трећег лица. Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.
Спецификација колачића
Категорија колачића
Назив колачића
Опис колачића
Аналитички колачић
1P_JAR
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_GRECAPTCHA
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
ANID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
DV
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
NID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGPC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGP
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OTZ
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
SNID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_c;;i
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
rc::a
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq_tm
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.qc
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.zpc.
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_grecaptcha
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Неопходни
authToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
authTokenData
Колачић који садржи системске податке улогованог корисника.
Неопходни
refreshToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
cookie_consent_settings
Колачић који чува податке о томе који су колачићи прихваћени од стране корисника.

Укључивање и искључивање колачића

На интернет страници нисгазпром.рс корисник у сваком тренутку може искључити или укључити колачиће променом подешавања понуђених опција управљања колачићима. Ако искључите колачиће, исти се неће чувати на Вашем интернет претраживачу. Колачићи се могу искључити и преко подешавања интернет претраживача.

Сврха колачића је побољшање и омогућавање употребе наших интернет страница и њихових процеса, те је потребно имати у виду да спречавањем или брисањем колачића можете онемогућити функционисање свих делова странице или проузроковати њихов другачији рад и изглед у интернет претраживачу.

Уколико искључите оглашивачке колачиће могуће је да приказивање наших огласа буде мање релевантног садржаја за Вас или Вам се исти оглас може показати више пута него што то желите.

Интернет претраживачи омогућавају промене подешавања колачића. Подешавања се најчешће налазе у менију „Опције” (енгл. „Options“) или „Параметри” (енгл. „Preferences“). Доле наведени линкови могу бити од помоћи уколико корисник жели боље да разуме ова подешавања:

Такође, као извор додатних информација за управљање колачићима можете да користите и страницу
www.aboutcookies.org.

Додатне информације о колачићима

Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.

На следећим линковима можете да сазнате више информација о колачићима и правилима приватности: