У Србији свуда можеш поћи, ал’ на крају Шумадији мораш доћи. Разлога је прегршт. Један је свакако познато лечилиште, град назван по арханђелу. Крај виноградара, Милоша и Карађорђа, и устаника који пре више од два века кренуше у љути и дуги бој за ослобођење земље и рода.
ЈЕР ЈЕ АРАНЂЕЛОВАЦ ГРАД АРХАНЂЕЛА
Смештен је у подножју планина Букуље и Венчца. Име му надену књаз Милош Обреновић. Наиме, за време своје друге владавине, одлучио је да у тадашњој варошици Врбици изгради цркву и посвети је Светом арханђелу Гаврилу, по ком је местаце преименовано у Аранђеловац 1859. године. Према предању, цркву је посветио овом анђелу у знак покајања због убиства Карађорђа, које је извршено на дан прославе другог Сабора Светог арханђела Гаврила, 26. јула. Градња богомоље на брдашцету Поровцу, од камена са оближњег брда Кљештевице, почела је 1860. године. После Милошеве смрти, цркву је довршио син му, кнез Михаило. Није живописана, али је краси велелепни иконостас, рад познатог сликара Николе Маринковића, надахнут сабратом у Саборној цркви у Београду.
У самом граду налази се и надаљеко чувена Буковичка бања. Кисела вода благотворних својстава одвајкада је крепила многе, па и знаменитог српског просветитеља Доситеја Обрадовића. Често је у њој боравио и Милош, а када није био ту, вода му је допремана на двор. Данас се лековите минералне воде користе за лечење многих болести. Болнички центар смештен је у најлепшем делу града, у Парку Буковичке бање.
Простире се на око 22 хектара. Дрвореди, зеленило, цветњаци, клупице за одмор, шарено, живо, умирујуће. Оплемењен је збирком вајарских остварења, те представља и својеобразни музеј скулптура под ведрим небом. И данас се горопади и са висина шепури платан, који је 1867. године засадио лично кнез Михаило. При парку је чувено Старо здање. Сигурно најимпресивнија грађевина у Аранђеловцу чија градња је почела 1865. године. Служила је као летњиковац династије Обреновића. Већ дуго је потпуно запуштено. Уместо да вероватно најлепши пример српског романтизма поносито сведочи о слави и лепоти града у време Обреновића, данас је, нажалост, ругло овог велелепног и садржајног парка.
ЈЕР НАРОДНИ МУЗЕЈ БАШТИНИ РЕТКЕ АРХЕОЛОШКЕ НАЛАЗЕ
Ван центра, у тихом крају, сместио се у наменски грађеном здању које се ослања на традицију народног градитељства Шумадије. На улазу нас дочекује слика цара Душана. Већ нам се машта разиграва. Убрзо сазнајемо да је главна тренутна поставка у партеру названа Дворине, на северу српског царства. Посвећена је археолошком локалитету подно Венчца. Откривени су остаци цркве, грађевине за коју се тренутно сматра да је била двор последњег српског деспота Павла Бакића, и бројне некрополе. Велика црква из средине XIV века, грађена је у српско-византијском стилу. На основу зидног сликарства и архитектуре, сигурно је владарска. А с обзиром на време градње, готово извесно је да је задужбинар био цар Стефан Душан. Изложени су фрагменти фресака, покретни археолошки налази, као и мапа локалитета и предлози пројекта заштитне конструкције на самом локалитету.
У другој просторији партера приказане су народне ношње, покућство и оружје који сведоче о прошлости града, а на галерији су постављена остварења савремене уметничке керамике.
Тренутна поставка посвећена Двори-нама, која ће потрајати, изузетно је занимљива, поготово поштоваоцима националне историје. Биће да се странице српског средњег века још исписују, увелико.
ЈЕР ЈЕ ОРАШАЦ КОЛЕВКА МОДЕРНЕ СРПСКЕ ДРЖАВЕ
„…Потресе се земља од истока
да се Србљи на оружје дижу…
јер је крвца из земље проврела,
зема̀н дошо ваља војевати…”
Исклесано је у мермеру на спомен-чесми у Марићевића јаругу, где је 15. фебруара 1804. године подигнут Први српски устанак. Ту се јунаци заклеше: „…бићемо се, море, до једнога”. И би тако. Иако је народна буна сломљена после више од девет и по година љутога боја, поставила је снажне темеље за потпуно ослобођење од Османлија и стварање модерне српске државе. Народ Србије се својим ратницима одужио уређењем спомен-подручја названог Знаменито место Орашац.
Изнад славне јаруге су црква Вазнесења Господњег, подигнута крајем шездесетих година XIX века, коју краси иконостас, изузетне уметничке вредности, дело тада угледног сликара Стеве Тодоровића. До ње је Музеј Првог српског устанка. Представљена је Србија пре устанка, велике битке, организација војске и власти, просвета и школство устаничког периода, као и војни слом. Посебно занимљиви су реконструкције крста проте Атанасија буковичког и Карађорђеве заставе, као и допис Милошу Обреновићу из 1813. године који је Црни Ђорђе своје-ручно потписао. Овај примерак је изузетно значајан јер је Карађорђе био неписмен. Ход кроз бурну и мучну, али славну историју, и поносито сећање на јуначке претке који нам подарише наше парче неба.
Спомен-школа Први српски устанак подигнута је поводом 130-годишњице народне буне, од обрађених гранитних блокова. Ово монументално здање и данас је пуно ђака. Чува их, нико други до велики вожд Карађорђе. Извајан у белом венчачком мермеру, надзире околину са око три и по метра висине. Са зелене површине испред школе стражари, и држи вечни час о јунаштву и слободи, која цену нема.