Почетна / Блог / Са нама на путу #крозсрбију / 6 разлога да посетите Аранђеловац

6 разлога да посетите Аранђеловац

У Србији свуда можеш поћи, ал’ на крају Шумадији мораш доћи. Разлога је прегршт. Један је свакако познато лечилиште, град назван по арханђелу. Крај виноградара, Милоша и Карађорђа, и устаника који пре више од два века кренуше у љути и дуги бој за ослобођење земље и рода.

ЈЕР ЈЕ АРАНЂЕЛОВАЦ ГРАД АРХАНЂЕЛА

Смештен је у подножју планина Букуље и Венчца. Име му надену књаз Милош Обреновић. Наиме, за време своје друге владавине, одлучио је да у тадашњој варошици Врбици изгради цркву и посвети је Светом арханђелу Гаврилу, по ком је местаце преименовано у Аранђеловац 1859. године. Према предању, цркву је посветио овом анђелу у знак покајања због убиства Карађорђа, које је извршено на дан прославе другог Сабора Светог арханђела Гаврила, 26. јула. Градња богомоље на брдашцету Поровцу, од камена са оближњег брда Кљештевице, почела је 1860. године. После Милошеве смрти, цркву је довршио син му, кнез Михаило. Није живописана, али је краси велелепни иконостас, рад познатог сликара Николе Маринковића, надахнут сабратом у Саборној цркви у Београду.

У самом граду налази се и надаљеко чувена Буковичка бања. Кисела вода благотворних својстава одвајкада је крепила многе, па и знаменитог српског просветитеља Доситеја Обрадовића. Често је у њој боравио и Милош, а када није био ту, вода му је допремана на двор. Данас се лековите минералне воде користе за лечење многих болести. Болнички центар смештен је у најлепшем делу града, у Парку Буковичке бање.

Простире се на око 22 хектара. Дрвореди, зеленило, цветњаци, клупице за одмор, шарено, живо, умирујуће. Оплемењен је збирком вајарских остварења, те представља и својеобразни музеј скулптура под ведрим небом. И данас се горопади и са висина шепури платан, који је 1867. године засадио лично кнез Михаило. При парку је чувено Старо здање. Сигурно најимпресивнија грађевина у Аранђеловцу чија градња је почела 1865. године. Служила је као летњиковац династије Обреновића. Већ дуго је потпуно запуштено. Уместо да вероватно најлепши пример српског романтизма поносито сведочи о слави и лепоти града у време Обреновића, данас је, нажалост, ругло овог велелепног и садржајног парка.

Centar Aranđelovca

ЈЕР НАРОДНИ МУЗЕЈ БАШТИНИ РЕТКЕ АРХЕОЛОШКЕ НАЛАЗЕ

Ван центра, у тихом крају, сместио се у наменски грађеном здању које се ослања на традицију народног градитељства Шумадије. На улазу нас дочекује слика цара Душана. Већ нам се машта разиграва. Убрзо сазнајемо да је главна тренутна поставка у партеру названа Дворине, на северу српског царства. Посвећена је археолошком локалитету подно Венчца. Откривени су остаци цркве, грађевине за коју се тренутно сматра да је била двор последњег српског деспота Павла Бакића, и бројне некрополе. Велика црква из средине XIV века, грађена је у српско-византијском стилу. На основу зидног сликарства и архитектуре, сигурно је владарска. А с обзиром на време градње, готово извесно је да је задужбинар био цар Стефан Душан. Изложени су фрагменти фресака, покретни археолошки налази, као и мапа локалитета и предлози пројекта заштитне конструкције на самом локалитету.

У другој просторији партера приказане су народне ношње, покућство и оружје који сведоче о прошлости града, а на галерији су постављена остварења савремене уметничке керамике.

Тренутна поставка посвећена Двори-нама, која ће потрајати, изузетно је занимљива, поготово поштоваоцима националне историје. Биће да се странице српског средњег века још исписују, увелико.

Muzej Aranđelovac

ЈЕР ЈЕ ОРАШАЦ КОЛЕВКА МОДЕРНЕ СРПСКЕ ДРЖАВЕ

„…Потресе се земља од истока
да се Србљи на оружје дижу…
јер је крвца из земље проврела,
зема̀н дошо ваља војевати…”

Исклесано је у мермеру на спомен-чесми у Марићевића јаругу, где је 15. фебруара 1804. године подигнут Први српски устанак. Ту се јунаци заклеше: „…бићемо се, море, до једнога”. И би тако. Иако је народна буна сломљена после више од девет и по година љутога боја, поставила је снажне темеље за потпуно ослобођење од Османлија и стварање модерне српске државе. Народ Србије се својим ратницима одужио уређењем спомен-подручја названог Знаменито место Орашац.

Изнад славне јаруге су црква Вазнесења Господњег, подигнута крајем шездесетих година XIX века, коју краси иконостас, изузетне уметничке вредности, дело тада угледног сликара Стеве Тодоровића. До ње је Музеј Првог српског устанка. Представљена је Србија пре устанка, велике битке, организација војске и власти, просвета и школство устаничког периода, као и војни слом. Посебно занимљиви су реконструкције крста проте Атанасија буковичког и Карађорђеве заставе, као и допис Милошу Обреновићу из 1813. године који је Црни Ђорђе своје-ручно потписао. Овај примерак је изузетно значајан јер је Карађорђе био неписмен. Ход кроз бурну и мучну, али славну историју, и поносито сећање на јуначке претке који нам подарише наше парче неба.

Спомен-школа Први српски устанак подигнута је поводом 130-годишњице народне буне, од обрађених гранитних блокова. Ово монументално здање и данас је пуно ђака. Чува их, нико други до велики вожд Карађорђе. Извајан у белом венчачком мермеру, надзире околину са око три и по метра висине. Са зелене површине испред школе стражари, и држи вечни час о јунаштву и слободи, која цену нема.

Orašac spomenik Karađorđu

ВИДЕО

6 разлога да посетите Аранђеловац

ЈЕР ЈЕ ПЕЋИНА РИСОВАЧА ПУТОВАЊЕ У ТАЈАНСТВЕНУ ПРОШЛОСТ

На десној обали речице Кубршнице, уздиже се брдо Рисовача. А у њему пећина. Откривена је сасвим случајно, приликом урушавања каменолома. Испоставило се да је значајно археолошко и палеонтолошко налазиште. Осим пећинских украса, пронађено је стотине фосилних остатака разних животињских врста, међу којима су пећински медвед, мамут, рунасти носорог, бизон, и пећински лав. Пронађене су и камене и коштане алатке, што потврђује да је у средњем раздобљу старијег каменог доба била станиште ловаца неандерталаца.

Узбудљиво путовање кроз дискретно осветљене тунеле и дворане разних облика и боја. У једној је постављен калцификатор који показује како се стварају пећински украси, сталактити и сталагмити. Ипак, најуpeчатљивији детаљ је свакако такозвани човечуљак, кога је природа вајала вероватно хиљадама, а биће и милионима година.

Природно је добро од изузетног значаја. Маштовито и лепо уређена и осмишљена, а уз занимљиве приче даме водича посета је заиста незаборавно искуство. А срце увек пуно када види да се о историји и дару природе води дужна пажња.

Pećina Risovača Aranđelovac

ЈЕР ЈЕ БУКУЉА САТКАНА ОД ШУМЕ

Стражари будно над својим градом и штити га својим густим шумама од удара јаких ветрова. Обрасла је грабом, храстом и претежно буковом, по којој је вероватно и названа. До врха се стиже асфалтним путем, или обележеним пешачким стазама. Најпознатија води од Буковичке бање до самог врха Букуље, кроз нетакнуту природу. А у природне пустоловине никада не идемо без пар бочица Јазак воде, за гутљај моменталног освежeња.

При врху, који се уздиже до 696 метара надморске висине је неколико угоститељских објеката за одмор и уживање у чистом ваздуху и крајолику. Ту је и осматрачница, висока 19 метара. А одатле се по чистом дану приказују Космај и Авала, и грли брдовита, већ прилично озеленела Шумадија.

Šuma na planini Bukulja kod Aranđelovca

ЈЕР ЈЕ “МАЛИ ХРАСТ” РАЈ ЗА ЉУБИТЕЉЕ ПЕЧЕЊА

Неколико километара од Аранђеловца, паркинг поред пута крцат. Улазимо, ипак, да окушамо срећу, и успевамо да уграбимо једини слободан сто. Иначе, место викендом у печењари Малом храсту мора да се резервише, некад и данима унапред.
У понуди је штошта, али се овде долази због печења, и то прасећег. И то каквог! Откошћене прасеће бајадере. Кoрице хрскаве, месо сочно, топи се у устима, а укус уистину јединствен. Признаће и они који је нерадо једу. Од слаткиша препоручујемо палачинке са џемом од кајсија, домаћим.

Многи кажу да је управо овде најбоље прасеће печење у Србији. Али, да се не замерамо Чачанима, Златиборцима и осталим врсним печењарима, најбоље је да лично омрстите брке и сами донесете суд.

Kafana "Mali Hrast" u Aranđelovcu

Share:

Možda te dodatno interesuje:

Drive Cafe значи квалитетан предах

Када си у потрази за местом на ком ћеш направити квалитетан предах испуњен дивним укусима и топлином, посети један од преко 300 Drive Cafe објеката широм земље.Уживај у врхунској кафи и направи свој избор од богате гастро понуде - само на НИС Петрол и Газпром бензинским станицама.

Drive Cafe

Јазак вода - Природан извор свежине1

Колико год далеко путовали, вода је непроцењива пратња на вашем путовању. Сваки гутљај, без обзира на његову величину, кључан је за одржавање оптималне хидратације нашег тела. Због тога је вода извора Јазак непроцењива – увек при руци, спремна да у сваком тренутку задовољи вашу жеђ. Долази директно са извора нетакнуте природе на Фрушкој гори, чиста и освежавајућа, чини идеалног сапутника за ваше авантуре.

САЗНАЈ ВИШЕ
Политика управљања колачићима

О колачићима

Приликом посете интернет странице Нафтне индустрије Србије а.д. Нови Сад („НИС“), www.nisgazprom.rs, прикупљају се информације које су неопходне како би се унапредило Ваше корисничко искуство. Ове технологије, које укључују колачиће, пикселе, веб ознаке (енгл. web beacons) и гиф-ове, у овој Политици управљања колачићима заједнички називамо „колачићи“.

Информације о заштити података о личности који се обрађују од стране НИС-а можете пронаћи у нашој Политици приватности (линк), а уколико имате било које питање у вези са обрадом података о личности, молимо Вас да контактирате организациони део НИС-а надлежан за управљање заштитом података о личности, слањем упита на адресу електронске поште fkz@nis.eu.

Коришћењем колачића (енгл. „cookies“) на нашој интернет страници можемо прикупљати податке о Вашем рачунару који могу да укључују IP адресу, тип претраживача (енгл. browser), име домена, време приступа и адресе интернет страница. На интернет страници www.nisgazprom.rs је омогућена примена колачића само у случају да сте нам за ту активност дали Ваш пристанак одабиром одговарајуће опције у делу подешавања опција за управљање колачићима (линк до подешавања).

Шта су колачићи

Колачићи су мале текстуалне базе података (датотеке) које се обично преузимају на Ваш рачунар, таблет или мобилни уређај (у наставку текста: уређај) с интернет локација које посећујете. Колачићи се користе за рад свих функција интернет странице, остваривање бољег корисничког искуства, а омогућавају и вршење аналитике посета страници и напредно онлине оглашавање.

Врсте колачића

Како бисте боље разумели колачиће и како их контролисати, у наставку можете сазнати које врсте колачића постоје, као и како се исти користе на интернет страницама:

  • Колачићи првог лица (енгл. „first party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала организација чију интернет страницу посећујете познати су као колачићи „првог лица“.
  • Колачићи трећег лица (енгл. „third party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала друга организација у односу на ону страницу коју посећујете познати су као колачићи „трећег лица“.
  • Стални колачићи (енгл. „persistent cookies“)
  • Стални колачићи остају сачувани на Вашем уређају и након затварања интернет претраживача. Уз помоћ ових колачића интернет странице чувају податке како би Вам се олакшало њихово коришћење. На пример, интернет странице које захтевају унос корисничког имена и лозинке ће запамтити Ваш унос који ће се појављивати при свакој новој посети.
  • Привремени колачићи (енгл. „session cookies“)
    Привремени колачићи уклањају се с Вашег уређаја у тренутку затварања интернет претраживача путем којег сте посетили одређену интернет страницу. Помоћу ових колачића странице похрањују привремене податке који служе за њено исправно функционирање.

Које колачиће користи интернет страница нисгзпром.рс

Колачићи који се користе на интернет страницама НИС-а подељени су у четири категорије:

Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориш
ењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати

Остали колачићи – од сталних колачића НИС користи:

  • Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.
  • Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.
  • Како бисмо пратили број посета ради мерења и побољшања перформанси наше интернет странице, користимо колачиће првог лица. Захваљујући овим колачићима можемо одредити које странице су популарне односно мање популарне. Такође, захваљујући њима можемо да видимо на који начин се посетиоци крећу на интернет страницама, односно како их користе. Све информације које ови колачићи прикупљају су агрегирани, те представљају анонимизоване податке. Уколико не дозволите ове колачиће, нећемо имати информацију када сте посетили нашу страницу.
  • За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Google Analytics. У том случају Google на ваш рачунар поставља колачић трећег лица. Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.
Спецификација колачића
Категорија колачића
Назив колачића
Опис колачића
Аналитички колачић
1P_JAR
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_GRECAPTCHA
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
ANID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
DV
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
NID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGPC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGP
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OTZ
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
SNID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_c;;i
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
rc::a
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq_tm
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.qc
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.zpc.
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_grecaptcha
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Неопходни
authToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
authTokenData
Колачић који садржи системске податке улогованог корисника.
Неопходни
refreshToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
cookie_consent_settings
Колачић који чува податке о томе који су колачићи прихваћени од стране корисника.

Укључивање и искључивање колачића

На интернет страници нисгазпром.рс корисник у сваком тренутку може искључити или укључити колачиће променом подешавања понуђених опција управљања колачићима. Ако искључите колачиће, исти се неће чувати на Вашем интернет претраживачу. Колачићи се могу искључити и преко подешавања интернет претраживача.

Сврха колачића је побољшање и омогућавање употребе наших интернет страница и њихових процеса, те је потребно имати у виду да спречавањем или брисањем колачића можете онемогућити функционисање свих делова странице или проузроковати њихов другачији рад и изглед у интернет претраживачу.

Уколико искључите оглашивачке колачиће могуће је да приказивање наших огласа буде мање релевантног садржаја за Вас или Вам се исти оглас може показати више пута него што то желите.

Интернет претраживачи омогућавају промене подешавања колачића. Подешавања се најчешће налазе у менију „Опције” (енгл. „Options“) или „Параметри” (енгл. „Preferences“). Доле наведени линкови могу бити од помоћи уколико корисник жели боље да разуме ова подешавања:

Такође, као извор додатних информација за управљање колачићима можете да користите и страницу
www.aboutcookies.org.

Додатне информације о колачићима

Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.

На следећим линковима можете да сазнате више информација о колачићима и правилима приватности: